Skip Navigation LinksMedia > PA State Police Details

Media > PA State Police > Details

10/12/2018

Pennsylvania State Police Welcomes 99 New Troopers

FOR IMMEDIATE RELEASE
October 12, 2018
 
 
 
Harrisburg, PA – Acting Commissioner Robert Evanchick announced today that 99 cadets graduated from the State Police Academy in Hershey and have been assigned to troops across the commonwealth. The men and women represent the 153rd graduating cadet class.
 
The ceremony at Bishop McDevitt High School marked the culmination of 27 weeks of classroom and physical training. Cadet Nicholas Manganiello, from Luzerne County, spoke on behalf of the graduating class.
 
Six cadets received special awards and recognition at the ceremony:
 
  • The American Legion Award, presented to the most outstanding cadet in recognition of all-around academic, physical, ethical, and moral qualifications: Jacob A. Shedden, Bradford County
  • The Colonel Ronald L. Sharpe Award, presented to the cadet who most exemplifies the qualities of leadership: Nicholas Manganiello, Luzerne County
  • The Colonel John K. Schafer Award, presented to the cadet who achieved the highest combined score on a series of physical skills tests: Aaron C. Smith, Crawford County
  • The Commissioner Daniel F. Dunn Award, presented to the cadet who earned the highest level of academic achievement in the class: Ryan W. Magill, Allegheny County
  • The Colonel Paul J. Chylak Award, presented to the cadet who demonstrated the highest proficiency in driver safety training: Jason A. Kinger, Westmoreland County
  • The Sergeant Charles B. Gesford Award, presented to the cadet who scored the highest on the department’s pistol qualification course: Robert M. Phillips, Luzerne County
 
The graduates have been assigned to the following troops:
 
Troop A, Greensburg
Kevin C. Fickes of Cambria County
Jason A. Kinger of Westmoreland County
Justin J. Kreutzberger of Indiana County
Ryan E. Platt of Somerset County
Adam Schrock of Somerset County
Dalton J. Young of Lycoming County
 
Troop B, Washington
Christina Causer of Westmoreland County
Carl T. Hill III of Allegheny County
Seth T. Jarzynka of Allegheny County
William H. Segeleon of Allegheny County
Tyler Shutterly of Westmoreland County
Taran C. Sifontes-Lavine of Allegheny County
Joshua R. Spyra of Washington County
Andrew Ungerman of Allegheny County
Kristopher A. Williams of Allegheny County
Randy Williams Jr. of Allegheny County
 
Troop C, Punxsutawney
Ryan M. Connor of Jefferson County
Jarrett W. Fulmer of Clearfield County
Matthew J. Gordon of Jefferson County
 
Troop D, Butler
Tyco J. Bock of Erie County
Ryan W. Magill of Allegheny County
Corey F. Neill of Beaver County
James A. Tisak of Beaver County
Codi M. Walker of Allegheny County
 
Troop E, Erie
Matthew A. Hodack of Erie County
Raymond A. Swidorsky Jr. of Venango County
 
Troop F, Montoursville
Aaron Adams of Northumberland County
Michael J. Brown of Bradford County
Matthew Dillon of Union County
Cody A. Geyer of Clinton County
Jacob A. Shedden of Bradford County
 
Troop H, Harrisburg
Brandon P. Black of Adams County
Christopher R. Decatur of Bradford County
Garrett C. Glasser of Indiana County
Rodolfo Manzo of Adams County
Bryon D. Margosiak of Blair County
Tyler J. McDonald of Franklin County
Nathan T. McKeel of Cambria County
Levi Neuder of Huntingdon County
Edward F. Sedlock of Cambria County
Spencer W. Van Scyoc of Franklin County
Cole Walters of Huntingdon County
Peter J. Willie of Washington County
John L. Williams of Cambria County
Mark S. Zearfaus Jr. of Juniata County
 
Troop J, Lancaster
Dakota L. Baer of York County
Justin D. Borger of Centre County
Michael J. Carter Jr. of Chester County
Ethan J. Coulter of Armstrong County
Zachary A. Dodson of Clearfield County
Jeffrey A. Fandozzi Jr. of Lawrence County
Nathan G. Hannah of Clarion County
Adam J. Krahe of Erie County
Andrew J. Lewis of Lawrence County
Joshua Linamen of Erie County
Jared R. Muir of Blair County
Callista A. Newhart of Susquehanna County
Brendan J. O’Connor of Montgomery County
Amelia A. Russin of Allegheny County
Aaron C. Smith of Crawford County
Mark S. Tramontana of Bucks County
Anthony W. Victor of Philadelphia County
David V. Waldschmidt of Lawrence County
Luke Wilson of Armstrong County
 
Troop K, Philadelphia
Quinton J. Bryant of Bucks County
Matthew R. Cunningham of Burlington County, New Jersey
Moustapha O. Doumbia of Abidjan, Ivory Coast
Bryan F. Gray of Philadelphia County
Andrew T. McWilliams of Philadelphia County
Patrick R. Regan of Philadelphia County
Robert M. Sobeck Jr. of Bucks County
 
Troop L, Reading
Vincent J. Corkery Sr. of Bradford County
Nicholas E. Fischer II of Northampton County
Derek R. Hill of Schuylkill County
Trent W. Karaman of Columbia County
Donald P. Raudenbush of Berks County
John C. Reiter of Berks County
Jordan M. Rex of Lehigh County
Kody M. Rittenbaugh of Schuylkill County
Benjamin G. Sterner of Berks County
Michael Tomko of Schuylkill County
Jarod G. Wampler of Lehigh County
 
Troop M, Bethlehem
Corey A. Chapin of Bucks County
Anthony M. Gentile of Northampton County
Danielle M. Heimbach of Bucks County
Drew M. Hoffman of Philadelphia County
Trevor P. O’Malley of Bucks County
Lee J. Urschel of Middlesex County, New Jersey
Nicholas Uva III of Bucks County
Christopher A. Zampini of Lehigh County
 
Troop N, Hazleton
Joseph J. Campano of Luzerne County
Salvatore C. Corma of Wayne County
Bradley M. Emerick of Luzerne County
Ryan D. English of Luzerne County
Casey M. Foster of Lackawanna County
Nicholas Manganiello of Luzerne County
Shane W. McGarr of Lackawanna County
Sarah E. Nebzydoski of Luzerne County
 
Troop P, Wyoming
Robert M. Phillips of Luzerne County
 
For more information on the Pennsylvania State Police, visit www.psp.pa.gov. To learn more about becoming a Pennsylvania State Trooper, visit www.patrooper.com.
 
MEDIA CONTACT:  Ryan Tarkowski, 717-783-5556
 
# # #

Share This

Search

Enter your search term

Search
× Cancel